captcha - en to fr_FR translation catalogue (247 entries)

en: "%s" option must not be fully disabled
fr_FR: L'option "%s" ne doit pas être affichée complètement

en: %s IP was deleted successfully | %s IPs were deleted successfully
fr_FR[0]: %s IP a été supprimée avec succès
fr_FR[1]: %s IP ont été supprimées avec succès

en: Add IP to whitelist
fr_FR: Ajouter une adresse IP à la liste blanche

en: All plugin settings were restored.
fr_FR: Toutes les valeurs par défaut des paramètres de l'extension ont été remises.

en: Allowed diapason:
fr_FR: Plage autorisée&nbsp;:

en: Allowed formats
fr_FR: Formats autorisés

en: Allowed formats:
fr_FR: Formats autorisés&nbsp;:

en: Allowed separators for IPs: a comma
fr_FR: Séparateurs autorisés pour les adresses IP&nbsp;: virgule

en: Allowed separators for reasons: a comma
fr_FR: Séparateurs autorisés pour les réseaux&nbsp;: virgule

en: Archive is empty
fr_FR: Archive vide

en: Arithmetic actions
fr_FR: Opérations arithmétiques

en: Browse packages
fr_FR: Explorer les packs

en: Buddypress "Create a Group" form
fr_FR: Formulaire pour "Créer un groupe" de Buddypress

en: Buddypress Comments form
fr_FR: Formulaire des commentaires de Buddypress

en: Buddypress Registration form
fr_FR: Formulaire d'enregistrement de Buddypress

en: By click on this button, all IP-addresses from the whitelist of %s will be loaded to the whitelist of %s
fr_FR: En cliquant sur ce bouton, toutes les adresses IP de la liste blanche %s seront copiées dans la liste blanche %s

en: Bytes
fr_FR: Octets

en: CAPTCHA title
fr_FR: Titre du CAPTCHA

en: Can not load images in to the "uploads" folder. Please, check your permissions
fr_FR: Impossible de charger les images dans le répertoire "uploads". Merci de vérifier les permissions.

en: Captcha Settings
fr_FR: Options du Captcha

en: Captcha type
fr_FR: Type de captcha

en: Character recognition
fr_FR: Reconnaissance de caractères

en: Check off for adding the CAPTCHA to forms on their settings pages
fr_FR: Décocher pour ajouter le CAPTCHA aux formulaires dans leurs pages de configuration

en: Click the BACK button on your browser, and try again.
fr_FR: Appuyez sur le bouton retour de votre navigateur et essayez de nouveau.

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Complexity
fr_FR: Complexité

en: Custom code
fr_FR: Code personnalisé

en: Date added
fr_FR: Date ajoutée

en: Decryption password is not set
fr_FR: Le mot de passe de décryptage n'est pas défini

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable time limit
fr_FR: Activer la limite de temps

en: Encryption password is not set
fr_FR: Le mot de passe de cryptage n'est pas défini

en: Enlarge images on mouseover
fr_FR: Agrandir l'image lors du survol de la souris

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error during package uploading
fr_FR: Erreur durant le chargement du pack

en: Errors
fr_FR: Erreurs

en: For IP addresses from the whitelist CAPTCHA will not be displayed
fr_FR: Pour les adresses IP se trouvant dans la liste blanche, le CAPTCHA ne sera pas affiché

en: General Options
fr_FR: Options générales

en: Go PRO
fr_FR: Choisir la version PRO

en: Hide from registered users
fr_FR: Cacher pour les utilisateurs connectés

en: How to Use Step-by-step Instruction
fr_FR: Mode d'emploi pas à pas pour la mise en œuvre

en: IP added to the whitelist successfully
fr_FR: L'adresse IP a été ajoutée à la liste

en: IP address
fr_FR: Adresse IP

en: IP is already in the whitelist
fr_FR: L'adresse IP est déjà dans la liste blanche

en: IP-address(es) successfully copied to the whitelist
fr_FR: Adresse(s) IP copiée(s) dans la liste blanche

en: If the CAPTCHA field is empty
fr_FR: Si le champ CAPTCHA est vide

en: If the CAPTCHA is incorrect
fr_FR: Si le CAPTCHA est incorrect

en: If the package already exists
fr_FR: Si le pack existe déjà

en: If the time limit is exhausted
fr_FR: Si la limite de temps est dépassée

en: If the time limit is exhausted (this message will be displayed above the CAPTCHA)
fr_FR: Si la limite de temps est dépassée (ce message sera affiché au dessus du CAPTCHA)

en: If the user IP is added to the whitelist (this message will be displayed instead of the CAPTCHA)
fr_FR: Si l'adresse IP est dans la liste blanche (ce message sera affiché en lieu et place du CAPTCHA).

en: Images count
fr_FR: Nombre d'images

en: In order to pass the CAPTCHA please enable JavaScript
fr_FR: Afin de pouvoir ignorer le CAPTCHA, merci d'autoriser le JavaScript

en: In order to use "Character recognition" type, please select at least one of the items in the option "Use image packages".
fr_FR: Afin de pouvoir la "reconnaissance de caractères" dans le CAPTCHA, merci de choisir au moins un éléments dans "Activer les packs d'images".

en: In order to use images in the CAPTCHA, please select at least one of the items in the option "Use image packages". The "Images" checkbox in "Complexity" option has been disabled.
fr_FR: Afin de pouvoir utiliser des images dans le CAPTCHA, merci de choisir au moins un éléments dans "Activer les packs d'images". La case "Images" dans les paramètres de "Complexité" a été décochée.

en: Install Now
fr_FR: Installer maintenant

en: Invalid IP. See allowed formats
fr_FR: Adresse IP invalide. Regardez les formats autorisés

en: Load IP to the whitelist
fr_FR: Charger des adresses IP dans la liste blanche

en: Minus
fr_FR: Moins

en: My IP
fr_FR: Mon IP

en: No IP in the whitelist
fr_FR: Pas d'adresse dans la liste blanche

en: Nothing found
fr_FR: Vide

en: Notification messages
fr_FR: Messages de notification

en: Numbers
fr_FR: Nombres

en: One IP was deleted successfully
fr_FR: Une adresse IP a été supprimée avec succès

en: One image has been updated or added to the database | %s images have been updated or added to the database
fr_FR[0]: Une image a été mise à jour ou ajoutée à la base de données
fr_FR[1]: %s images ont été mises à jour ou ajoutées à la base de données

en: One package has been updated or added to the database | %s packages have been updated or added to the database
fr_FR[0]: Un pack a été mis à jour ou ajouté à la base de données
fr_FR[1]: %s packs ont été mis à jour ou ajoutés à la base de données

en: Package
fr_FR: Pack

en: Packages
fr_FR: Packs

en: Please enter a CAPTCHA value.
fr_FR: Merci de compléter le CAPTCHA.

en: Please enter a valid CAPTCHA value.
fr_FR: Merci de compléter le CAPTCHA.

en: Reason
fr_FR: Raison

en: Remove from the whitelist
fr_FR: Supprimer l'adresse de la liste

en: Required symbol
fr_FR: Symbole obligatoire

en: Save Changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save changes
fr_FR: Enregistrer les modifications

en: Save it as new
fr_FR: L'enregistrer comme nouveau

en: Search IP
fr_FR: Recherche de l'adresse IP

en: Search results for
fr_FR: Résultat de la recherche pour

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings saved
fr_FR: Options enregistrées

en: Show CAPTCHA after the end of the page loading
fr_FR: Monter le CAPTCHA après la fin du chargement de la page

en: Show reload button
fr_FR: Montrer le bouton "Recharger"

en: Skip it
fr_FR: Ignorer

en: Some errors occured
fr_FR: Des erreurs sont apparues

en: Some settings of the package %s were set incorrectly. They have been skipped
fr_FR: Certains paramètres de ce pack %s ne sont pas corrects. Ils ont été ignorés.

en: Text fields in the "Notification messages" option must not be empty
fr_FR: Les textes dans la zone "Messages de notification" ne doivent pas être vide

en: The image packages list is empty. Please restore default settings or re-install the plugin to fix this error
fr_FR: La liste des packs d'images est vide. Merci de remettre les paramètre par défaut ou bien de ré-installé l'extension pour corriger cette erreur.

en: These messages will be displayed if the CAPTCHA answer has not passed the verification
fr_FR: Ces messages seront affichés si la réponse au CAPTCHA ne passe pas les vérifications

en: These messages will be displayed inside of the CAPTCHA
fr_FR: Ces messages seront affichés dans le CAPTCHA

en: This option is available only for network or for main blog
fr_FR: Cette option n'est disponible que pour le site principal ou pour le réseau

en: This options is available in Pro version of plugin
fr_FR: Cette fonction est disponible dans le version Pro de cette extension

en: This setting is available in Pro version
fr_FR: Cette fonction est disponible dans le version Pro de cette extension

en: Time limit is exhausted. Please enter a CAPTCHA value again.
fr_FR: Le temps imparti est dépassé. Merci de saisir de nouveau le CAPTCHA.

en: Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.
fr_FR: Le temps imparti est dépassé. Merci de recharger le CAPTCHA.

en: Update the existed one
fr_FR: Mettre à jour pour la version existante

en: Upgrade to Pro
fr_FR: Passer à la version PRO

en: Use general settings
fr_FR: Utiliser les paramètres généraux

en: Use image packages
fr_FR: Activer les packs d'images

en: Use several image packages at the same time
fr_FR: Utiliser plusieurs packs d'images en même temps

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: Whitelist
fr_FR: Liste blanche

en: With this option the CAPTCHA will be generated via %s into the form after the end of the page loading. In this case, the most of spam bots can't figure out the answer to the CAPTCHA automatically because they just can't get the CAPTCHA content
fr_FR: Avec cette option le CAPTCHA sera généré avec %s dans le formulaire après la fin du chargement de la page. Dans ce cas, la majorité des robots de spam ne peuvent pas trouver la réponse au CAPTCHA de manière automatique car ils ne disposent pas du contenu du CAPTCHA

en: With this option, CAPTCHA will not be displayed for IP-addresses from the whitelist of %s
fr_FR: Avec cette option, CAPTCHA ne sera pas affiché pour les adresses IP se trouvant dans la liste blanches %s

en: WooCommerce Checkout Billing form
fr_FR: Formulaire de paiement de WooCommerce

en: WooCommerce Login form
fr_FR: Formulaire de connexion de WooCommerce

en: WooCommerce Lost Password form
fr_FR: Formulaire de mot de passe perdu de WooCommerce

en: WooCommerce Register form
fr_FR: Formulaire d'enregistrement de WooCommerce

en: WordPress Comments form
fr_FR: Formulaire des commentaires de WordPress

en: WordPress Login form
fr_FR: Formulaire de connexion de WordPress

en: WordPress Registration form
fr_FR: Formulaire d'enregistrement de WordPress

en: WordPress Reset Password form
fr_FR: Formulaire de mot de passe perdu de WordPress

en: Words
fr_FR: Mots

en: Wrong data
fr_FR: Erreur de donnée

en: You are in the whitelist.
fr_FR: Vous êtes dans la liste blanche.

en: You have not entered any value
fr_FR: Vous n'avez pas saisi de valeur

en: You have not entered any value in to the search form
fr_FR: Vous n'avez pas saisie de texte dans le formulaire de recherche

en: You need to update this plugin for correct work with
fr_FR: Vous devez mettre à jour cette extension pour qu'elle fonctionne correctement avec

en: You should
fr_FR: Vous devriez

en: You're using W3 Total Cache plugin. If %1$s doesn't work properly, please clear the cache in W3 Total Cache plugin and turn on '%2$s' option on the plugin %3$s.
fr_FR: Vous utilisez l'extension W3 Total Cache. Si %1$s ne fonctionne pas correctement, merci de vider le cache dans l'extension W3 Total cache et d'activer l'option '%2$s' dans l'extension %3$s.

en: activate
fr_FR: activer

en: after
fr_FR: après

en: archive can not be unzipped
fr_FR: l'archive ne peut pas être décompressée

en: check your archive
fr_FR: vérifier votre archive

en: eight
fr_FR: huit

en: eighteen
fr_FR: dix-huit

en: eighty
fr_FR: quatre-vingt

en: eighty eight
fr_FR: quatre-vingt huit

en: eighty five
fr_FR: quatre-vingt cinq

en: eighty four
fr_FR: quatre-vingt quatre

en: eighty nine
fr_FR: quatre-vingt neuf

en: eighty one
fr_FR: quatre-vingt un

en: eighty seven
fr_FR: quatre-vingt sept

en: eighty six
fr_FR: quatre-vingt six

en: eighty three
fr_FR: quatre-vingt trois

en: eighty two
fr_FR: quatre-vingt deux

en: eleven
fr_FR: onze

en: fifteen
fr_FR: quinze

en: fifty
fr_FR: cinquante

en: fifty eight
fr_FR: cinquante huit

en: fifty five
fr_FR: cinquante cinq

en: fifty four
fr_FR: cinquante quatre

en: fifty nine
fr_FR: cinquante neuf

en: fifty one
fr_FR: cinquante un

en: fifty seven
fr_FR: cinquante sept

en: fifty six
fr_FR: cinquante six

en: fifty three
fr_FR: cinquante trois

en: fifty two
fr_FR: cinquante deux

en: file format should be ZIP-archive
fr_FR: le format du fichier doit être une archive ZIP

en: file size should not exceed
fr_FR: la taille du fichier ne peut pas dépasser

en: five
fr_FR: cinq

en: for
fr_FR: pour

en: forty
fr_FR: quarante

en: forty eight
fr_FR: quarante huit

en: forty five
fr_FR: quarante cinq

en: forty four
fr_FR: quarante quatre

en: forty nine
fr_FR: quarante neuf

en: forty one
fr_FR: quarante un

en: forty seven
fr_FR: quarante sept

en: forty six
fr_FR: quarante six

en: forty three
fr_FR: quarante trois

en: forty two
fr_FR: quarante deux

en: four
fr_FR: quatre

en: fourteen
fr_FR: quatorze

en: has compatibility problems with
fr_FR: a des problèmes de compatibilités avec

en: has old version
fr_FR: possède une version ancienne

en: in the future
fr_FR: dans le futur

en: install
fr_FR: Installé

en: it is impossible to upload the archive to the server
fr_FR: il est impossible de mettre l'archive sur le serveur

en: nine
fr_FR: neuf

en: nineteen
fr_FR: dix-neuf

en: ninety
fr_FR: quatre-vingt-dix

en: ninety eight
fr_FR: quatre-vingt dix huit

en: ninety five
fr_FR: quatre-vingt quinze

en: ninety four
fr_FR: quatre-vingt quatorze

en: ninety nine
fr_FR: quatre-vingt dix neuf

en: ninety one
fr_FR: quatre-vingt onze

en: ninety seven
fr_FR: quatre-vingt dix sept

en: ninety six
fr_FR: quatre-vingt seize

en: ninety three
fr_FR: quatre-vingt treize

en: ninety two
fr_FR: quatre-vingt douze

en: one
fr_FR: un

en: ordinary space, tab, new line or carriage return
fr_FR: espace, tabulation, nouvelle ligne ou retour à la ligne

en: plugin contains deprecated functionality that will be removed
fr_FR: l'extension contient des fonctions qui ne sont plus supportées et qui vont être supprimées

en: second | seconds
fr_FR[0]: seconde
fr_FR[1]: secondes

en: seconds
fr_FR: secondes

en: semicolon
fr_FR: point-virgule

en: settings page
fr_FR: Options supplémentaires

en: seven
fr_FR: sept

en: seventeen
fr_FR: dix-sept

en: seventy
fr_FR: soixante-dix

en: seventy eight
fr_FR: soixante dix-huit

en: seventy five
fr_FR: soixante quinze

en: seventy four
fr_FR: soixante quatorze

en: seventy nine
fr_FR: soixante dix-neuf

en: seventy one
fr_FR: soixante onze

en: seventy seven
fr_FR: soixante dix-sept

en: seventy six
fr_FR: soixante seize

en: seventy three
fr_FR: soixante treize

en: seventy two
fr_FR: soixante douze

en: sixteen
fr_FR: seize

en: sixty
fr_FR: soixante

en: sixty eight
fr_FR: soixante huit

en: sixty five
fr_FR: soixante cinq

en: sixty four
fr_FR: soixante quatre

en: sixty nine
fr_FR: soixante neuf

en: sixty one
fr_FR: soixante un

en: sixty seven
fr_FR: soixante sept

en: sixty six
fr_FR: soixante six

en: sixty three
fr_FR: soixante trois

en: sixty two
fr_FR: soixante deux

en: tab, new line or carriage return
fr_FR: tabulation, nouvelle ligne ou retour à la ligne

en: ten
fr_FR: dix

en: the whitelist of
fr_FR: liste blanche de

en: thirteen
fr_FR: treize

en: thirty
fr_FR: trente

en: thirty eight
fr_FR: trente huit

en: thirty five
fr_FR: trente cinq

en: thirty four
fr_FR: trente quatre

en: thirty nine
fr_FR: trente neuf

en: thirty one
fr_FR: trente un

en: thirty seven
fr_FR: treize sept

en: thirty six
fr_FR: trente six

en: thirty three
fr_FR: trente trois

en: thirty two
fr_FR: trente deux

en: three
fr_FR: trois

en: to the current version
fr_FR: à la version courante

en: to use this functionality
fr_FR: pour utiliser cette fonction

en: twelve
fr_FR: douze

en: twenty
fr_FR: vingt

en: twenty eight
fr_FR: vingt huit

en: twenty five
fr_FR: vingt cinq

en: twenty four
fr_FR: vingt quatre

en: twenty nine
fr_FR: vingt neuf

en: twenty one
fr_FR: vingt un

en: twenty seven
fr_FR: vingt sept

en: twenty six
fr_FR: vingt six

en: twenty three
fr_FR: vingt trois

en: twenty two
fr_FR: vingt deux

en: two
fr_FR: deux

en: update
fr_FR: Mettre à jour

en: use
fr_FR: utiliser

en: use the whitelist of %s
fr_FR: utiliser la liste blanche de %s

en: you should %s to use this functionality
fr_FR: vous devriez %s pour utiliser cette fonctionnalité

en: you should install %s to use this functionality
fr_FR: vous devriez installer %s pour utiliser cette fonctionnalité

en: zero
fr_FR: null
